W jaki sposób leczy się zaburzenia miesiączkowania?
Wedle statystyk z zaburzeniami miesiączkowania może borykać się nawet 20 proc. kobiet, czyli co piąta z nas. Co dokładnie one obejmują, jak się objawiają oraz w jaki sposób się je leczy? Zachęcamy do lektury.
Jakie są najczęstsze objawy zaburzeń miesiączkowania?
Jeśli chodzi o symptomy, które mogą wskazywać na istnienie problemów w tym zakresie, to wskazuje się przede wszystkim na nieregularność miesiączek, obfite krwawienie, przedłużenie się czasu pomiędzy kolejnymi miesiączkami, albo jego skrócenie. Niepokojącym symptomem jest także duża bolesność podczas okresu, której także nie można ignorować. Może ona bowiem świadczyć m.in. o endometriozie.
Jak leczy się zaburzenia miesiączkowania?
Sposób leczenia zależy oczywiście od tego, z czego dokładnie wynikają problemy. Przyczynę mogą pomóc zdiagnozować przede wszystkim badania hormonalne oraz inne przeprowadzone w gabinecie ginekologicznym. Generalnie jednak w przypadku takich zaburzeń najczęściej wdraża się terapię hormonalną. Jeśli powodem są natomiast wady narządów rodnych, wówczas niezbędny może być zabieg chirurgiczny.
Problemem, który pojawia się nierzadko są też obfite krwawienia. W takiej sytuacji konieczna może być dodatkowa suplementacja przy użyciu żelaza, która pozwoli uchronić przed niebezpieczną dla zdrowia i życia anemią. Sporadycznie podawany jest też kwas traneksamowy, który może zmniejszyć utratę krwi podczas miesiączki nawet o 50 proc. Jego przyjmowanie musi być jednak oczywiście omówione z ginekologiem oraz wdrażane, jeśli okaże się to rzeczywiście niezbędne.
Czy można wyleczyć zaburzenia miesiączkowania?
Jeśli terapia zostanie dobrana w sposób prawidłowy, to możliwe jest wyeliminowanie zaburzeń. Trzeba przy tym pamiętać, że w wielu sytuacjach niezbędne jest przewlekłe leczenie problemu, jeśli przyczyna jest poważniejsza.
Leczenie zaburzeń miesiączkowania zależy od tego, co dokładnie jest ich powodem. W tym celu koniecznie trzeba udać się do gabinetu ginekologicznego na pogłębioną konsultację lekarską. Zdecydowanie nie wolno też zwlekać z taką wizytą.