ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
13 - Badania genetyczne w kierunku mutacji genów BRCA1 i BRCA2

Badania genetyczne w kierunku mutacji genów BRCA1 i BRCA2

Na tak zwane nowotwory kobiece, piersi i jajników, umiera rocznie kilka tysięcy Polek. Ich rozwojowi sprzyjają tak obciążenia rodzinne, jak zanieczyszczenie środowiska, styl życia, używanie antykoncepcji hormonalnej czy hormonalnej terapii zastępczej.

Na czym polega dziedziczenie genów nowotworowych

Niemal wszystkie nowotwory mają podłoże genetyczne, oznacza to, że nim w widoczny sposób rozwinie się choroba, musi dojść do uszkodzenia genu. Defekt polega m.in. na niekontrolowanym mnożeniu się komórek. Geny, w których mutacje odpowiedzialne są za rozwój raka piersi czy jajników to BRCA1 i BRCA2. Kodują one białka uczestniczące w naprawie uszkodzeń DNA oraz kontrolują procesy podziałów komórkowych. Udało się zidentyfikować 1000 mutacji tych genów, odpowiadających za raka piersi i jajników. Jednakże należy pamiętać, że posiadanie zmian w obrębie genu, nie jest jednoznaczne z chorobą, która wcale nie musi się rozwinąć.

Kto powinien się badać?

Z badań genetycznych powinny skorzystać kobiety, w których rodzinach, od pokoleń pojawiały się zachorowania na raka piersi czy jajników. Ponadto badania powinny wykonać młode pacjentki, które zamierzają korzystać z antykoncepcji hormonalnej lub stosujące hormonalną terapię zastępczą, a to przez wzgląd na podwyższone ryzyko zachorowań na raka w trakcie stosowania hormonów.
Dzięki testom na mutacje genów BRCA1 i BRCA2, w przypadku wykrycia nosicielstwa, można wprowadzić odpowiednią profilaktykę, a tym samym zapobiec rozwojowi nowotworu. Należy przy tym pamiętać, że zmiany w obrębie genomu nie musiały zostać odziedziczone po przodkach. Na mutacje wpływa także styl życia oraz zanieczyszczenia środowiska. Dlatego w ramach profilaktyki oprócz regularnych badań, należy prowadzić zdrowy styl życia. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i rozładowywanie stresów może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

 

 

Zarejestruj się

W celu dokonania rejestracji przejdź do formularza rejestracyjnego klikając poniższy przycisk.Formularz rejestracyjny
Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782 lub 12 263 63 62
Pon - pt w godz. 8.00 - 21.00
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.