ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
usg macicy

Czy polipy macicy są groźne dla zdrowia?

Kobiety, u których lekarz zdiagnozował polip w macicy lub jej szyjce, zazwyczaj zastanawiają się, czy jest on groźny dla zdrowia. Już na wstępnie uspokajamy: polipy najczęściej są zmianami łagodnymi. Nie oznacza to jednak, że można je zignorować. Co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje polipów

Polipy to zmiany rozrostowe wywodzące się z błony śluzowej, które są widoczne gołym okiem. Chociaż przyczyny ich powstawania nie są do końca rozpoznane, za jedną z nich przyjmuje się zaburzenia hormonalne. Najczęściej pojawiają się u kobiet w wieku 30-50 lat, lecz nie jest to regułą. Polipy w szyjce macicy nazywa się szyjkowymi, a te w macicy – endometrialnymi. Oba rodzaje zbudowane są z nieco innych tkanek. Polipy dzieli się też ze względu na ich kształt. Najczęściej pojawia się polip uszypułowany, z charakterystyczną „nóżką”, na której rośnie, nieco rzadziej – polip nieuszypułowany, przypominający guza. Co ciekawe, polipy pojawiają się też w innych miejscach ciała, np. w nosie, przełyku czy w uchu.

Objawy i leczenie

Polip szyjkowy może zauważyć ginekolog podczas badania, do wykrycia polipa macicy konieczne jest zrobienie USG transwaginalnego. Małe polipy zazwyczaj nie dają objawów. Gdy stają się większe, kobieta może zaobserwować przedłużające się miesiączki, krwawienia pomiędzy nimi a czasami również po stosunku. Ginekolog może podjąć decyzję o leczeniu hormonalnym, czasami konieczne jest wyłyżeczkowanie zmiany lub histeroskopia. Usuniętą zmianę poddaje się badaniom histopatologicznym. Wracając do pytania, czy polipy są groźne dla zdrowia: w bardzo niewielkim odsetku zdarza się, że w polipie znajdują się komórki rakowe. Aby ratować życie kobiety, często zalecana jest wtedy histerektomia, czyli usunięcie macicy. Nawet na łagodnych zmianach mogą rozwinąć się z czasem procesy złośliwe. Dlatego tak ważne jest, aby polipy wykrywać i leczyć wtedy, gdy są jeszcze niegroźne dla zdrowia. Zachęcamy więc wszystkie kobiety do regularnych badań ginekologicznych.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.