ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
Kilka słów o hormonach

Czym są hormony?

O hormonach słyszał każdy z nas. W naszych organizmach są one nieustannie wytwarzane przez specjalne gruczoły dokrewne oraz wyspecjalizowane w tym tkanki. Jakiekolwiek zaburzenia produkcji hormonów skutkują różnymi problemami zdrowotnymi, dlatego warto wiedzieć czym są hormony i kiedy należy zacząć się niepokoić o swoją gospodarkę hormonalną i wykonać odpowiednie badania hormonalne.

Co to jest hormon?

Hormony są specjalnymi substancjami, których zadanie polega na przekazywaniu przeróżnych informacji między poszczególnymi narządami. Produkowane są przez gruczoły zwane dokrewnymi, są to: podwzgórze, przysadka mózgowa, szyszynka, tarczyca, przytarczyce, grasica, trzustka, nadnercza, jądra oraz jajniki.

To one mają znaczny wpływ na regulowanie działania naszego organizmu. Regulują procesy życiowe organizmu i pobudzają do działania wiele różnych narządów. To od nich zależy prawidłowy wzrost i rozwój naszego ciała, regulowanie poziomu cukru we krwi oraz mobilizowanie sił niezbędnych do walki w stanie ewentualnego zagrożenia.

Podstawowe rodzaje hormonów

Hormony przeobrażeń – za produkcję tych hormonów odpowiedzialna jest przysadka mózgowa, jądra oraz jajniki. Przysadka wytwarza hormon wzrostu, który wpływa na wydłużanie się dziecięcego ciała, smuklenie oraz wzrost. Jądra produkują testosteron, a jajniki estrogeny. Te hormony przyczyniają się do rozwoju organizmu w okresie dojrzewania.

Hormony kontrolujące przemianę materii – za produkcję tych hormonów odpowiada tarczyca oraz trzustka. Tarczyca wytwarza tyroksynę, która bezpośrednio wpływa na wzrost i rozwój organizmu. To ona przyspiesza przemianę materii, poprawia spalanie tłuszczu w tkankach oraz podnosi poziom cukru we krwi i temperaturę ciała. Jeżeli mamy jej za mało, to skutkuje to powolnym metabolizmem, zahamowaniem wzrostu, a nawet rozwoju psychicznego. Jeśli mamy jej za dużo, to organizm jest osłabiony, mogą występować zaburzenia pracy serca, nerwowość oraz zwiększony apetyt. Trzustka produkuje insulinę i glukagon, które są odpowiedzialne za prawidłowe stężenie glukozy we krwi.

Hormon walki i ucieczki – nazywany adrenaliną jest produkowany przez nadnercza. Jest wytwarzana w minimalnych ilościach, jej stężenie wzrasta pod wpływem stresu lub czynników zaburzających równowagę organizmu. Jeżeli znajdziemy się w sytuacji, gdy zagrożone jest nasze życie, adrenalina spowoduje, że będziemy mieli siłę na walkę albo ucieczkę.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.