ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
06 - Ginekologia onkologiczna – badania profilaktyczna

Ginekologia onkologiczna – badania profilaktyczna

W przypadku kobiet, nowotwory atakują przede wszystkim narządy płciowe, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, która wiąże się z wykonywaniem regularnych badań ginekologicznych. Niektóre odmiany choroby można wykryć już podczas badania ginekologicznego, podczas gdy inne wymagają bardziej specjalistycznych badań, w tym cytologii, USG i koloskopii.

CYTOLOGIA

To jedno z podstawowych badań ginekologicznych, które pozwala na mikroskopijną ocenę nabłonka pokrywającego część szyjki macicy pod kątem stopnia zagrożenia rozwoju nowotworu. Badanie to może być wykonywane bez zlecenia lekarza i powinno być regularnie powtarzane od czasu rozpoczęcia współżycia płciowego. Ponadto, każda kobieta po ukończeniu 25. roku życia powinna wykonywać cytologię co najmniej raz na trzy lata.

USG GINEKOLOGICZNE

Badanie to wykonywane jest w celu oceny zmian zachodzących w macicy i jajnikach. Umożliwia wykrycie m.in. torbieli jajników i mięśniaków macicy. Ten typ USG wykonuje się w systemie 2D, 3D i 4D, a całe badanie trwa maksymalnie 20 minut.

KOLOSKOPIA

Jest to badanie pozwalające wykryć przedkliniczne postaci raka szyjki macicy. Wykrycie go we wczesnym stadium daje 100% skuteczność leczenia. Koloskopia polega na oglądaniu przez ginekologa powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału, a także sromu i pochwy. Lekarz robi to przy pomocy specjalnego urządzenia – koloskopu. Zwykle przed wykonaniem tego badania trzeba także wykonać cytologię, ponieważ zwiększa ona czułość diagnostyczną.

WSKAZANIA DO BADANIA

Do badania ginekologicznego bezwzględnie należy zgłosić się w przypadku:

  • Niepokojącego bólu,
  • Krwawienie poza miesiączką,
  • Krwawienie po menopauzie.

Wyniki powyżej opisanych badań powinny wyjaśnić przyczyny dolegliwości i dać ewentualne wskazania do leczenia. W przypadku wykrycia jakichkolwiek znamion choroby nowotworowej należy udać się do ginekologa onkologa.

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782 lub 12 263 63 62
Pon - pt w godz. 8.00 - 21.00
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.