ul. Norymberska 10C – Ruczaj (wjazd od Grota-Roweckiego), 30-376 Kraków
mail: lp.demifos@ajcpecer

Laserowe zabiegi ginekologiczne i USG – Sofimed Kraków sofibeauty gabinet laseroterapiiZobacz Naszą Ofertę
Rodzaje biopsji

Spokojnie to tylko guzek – biopsja piersi

Zmiany wewnątrz ludzkiego organizmu nigdy nie powinny być bagatelizowane, nawet jeżeli są one niewielkie i wyglądają niegroźnie, warto udać się do lekarza. Szczególną uwagę powinny przywiązywać kobiety do zmian w piersiach. Wczesne wykrycie i zdiagnozowanie nowotworu piersi umożliwia wyleczenie. W tym celu bardzo ważne jest samobadanie piersi. Jeżeli pod palcami wyczujemy niepokojącą zmianę, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Pamiętajmy również, że gruczoły zmieniają się w trakcie cyklu miesięcznego, zatem niektóre zgrubienia mogą wchłonąć się po okresie. Jeżeli tak się nie dzieje, lekarz powinien skierować nas na USG lub mammografię piersi. Jeżeli na którymś z badań pojawi się zmiana, kolejnym badaniem jest biopsja. Jej celem jest określenie, czy zmiana jest złośliwa czy łagodna.

Rodzaje biopsji

Biopsja piersi dzieli się na kilka rodzajów. Decyzję o tym, która z nich zostanie przeprowadzona podejmuje lekarz. Najczęściej stosowaną metodą jest biopsja cienkoigłowa, która polega na nakłuciu zmiany igłą o średnicy 0,5 – 0,7 mm i pobraniu z tego miejsca tkanki, która następnie badana pod mikroskopem. Bardziej precyzyjnym badaniem jest biopsja grubo igłowa. W jej trakcie możliwe jest pobranie większej ilości materiału, co umożliwia wykonanie badania histopatologicznego. Najnowocześniejszą, a zarazem najmniej inwazyjną metodą biopsji jest mammotomiczan. Pozwala ona na bardzo dokładne określenie lokalizacji zmiany w piersi, precyzyjne pobranie wycinka do badań, a nawet usunięcie całego guzka. Badanie wykonywane jest z wykorzystaniem specjalnego oprzyrządowania, tak zwanego mammotomu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa 20-30 minut.

Interpretacja wyników biopsji

Nie należy samodzielnie interpretować wyników badań biopsji. Powinny być one interpretowane przez lekarza prowadzącego. Na podstawie badania lekarz decyduje, czy dany guz powinien zostać poddany jedynie obserwacji, czy konieczne jest podjęcie dalszych kroków.

Skontaktuj się z nami

Tel. 782 272 782
Pon - pt w godz. 8.30 - 19.30
ul. Norymberska 10C – Ruczaj
(wjazd od Grota-Roweckiego)
30-376 Kraków


Formularz kontaktowy:Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.